Grzybica paznokci
Grzybica paznokci, obok grzybicy stóp należy do najpopularniejszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów podologicznych. Szacuje się, że na grzybicę paznokci cierpi ponad 20 procent populacji – czyli co piąty z nas. Doświadczony podolog, posiada nie tylko wiedzę ale i doświadczenie w diagnostyce grzybic. Dlatego po przeprowadzeniu szczegółowych oględzin, zwracając uwagę na uwarunkowania (np. umiejscowienie) kieruje pacjenta tak, aby kuracja była możliwie najbardziej skuteczna. Współpraca podologa i dermatologa gwarantuje szybsze wyleczenie grzybicy paznokci przy możliwie najmniejszym obciążeniu organizmu pacjenta przez środki farmakologiczne.
Dlaczego warto badać swoje stopy pod kątem obecności grzybicy paznokci?
Niestety grzybica paznokci jest niezmiernie często mylona z innymi schorzeniami występującymi na stopach. Zastosowanie środków dostępnych w aptekach nie tylko może nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić pacjentowi. Dopiero poprawne zdiagnozowanie umożliwia zastosowanie środków umożliwiających skuteczną kurację.
Badanie w kierunku grzybicy paznokci.
Badanie mykologiczne trwa od kilku do kilkunastu minut i wykonywane może być jedynie przez dyplomowanego podologa. Zachowanie szczegółowych zasad i procedur gwarantuje poprawność wyniku badanej próbki. Jest ono całkowicie bezbolesne. Pobrana próbka jest analizowana w laboratorium specjalizującym się w hodowli mikroorganizmów i daje 100 % pewny wynik.
A co jeśli wynik grzybicy będzie dodatni?
Pacjenci, u których zdiagnozowano grzybicę paznokci, są leczeni różnymi środkami. Dodatkowo w celu przyspieszenia i poprawienia jej skuteczności podolog może zadecydować o częściowej resekcji paznokcia. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i wykonywany jest tylko za zgodą pacjenta.
Dlaczego częściowa resekcja paznokcia jest wskazana?
Pacjent z grzybicą paznokci przyjmuje najczęściej nie tylko doustne preparaty farmakologiczne, ale równie zewnętrzne bezpośrednio na zamieniony chorobowo paznokieć. O ile leki doustne zalecone przez dermatologa są niezbędne o tyle resekcja częściowa paznokcia umożliwia:
- ograniczenie lub brak preparatów stosowanych zewnętrznie
- zapobieganie rozprzestrzenienia się grzybicy (całkowite usunięcie aktywnej grzybni)
- zapobieganie wystąpienia onycholizy
- stosowanie preparatów przywracających poprawne funkcjonowanie zniszczonego chorobą łożyska paznokcia
- stosowanie preparatów wspomagających odbudowę paznokcia
- stosowanie protez paznokciowych
- stosowanie preparatów pielęgnacyjnych