Specjalista ds. podologii – kto to taki?

Jednym słowem można określić taką osobę mianem pseudo podologa. Osobę bez jakichkolwiek uprawnień do wykonywania zawodu, fałszywie podającą się za podologa.

Czy podawanie za podologa jest karalne?

specjalista ds. podologii to nie podologTak. Dlatego osoby fałszywie określające się podologami najczęściej mianują się tytułem „specjalista ds. podologii”. A to tylko i wyłącznie z racji braku uregulowań prawnych. Osoby poszkodowane przez takie osoby mogą jedynie dochodzić swych praw na zasadach ogólnych. Pozostaje nam jedynie zdrowy rozsądek i rozwaga komu powierzamy swoje stopy. Radzimy unikać osób po kilkudniowych szkoleniach bez odpowiedniego wykształcenia.

Jak rozpoznać fałszywego podologa?

Najczęściej osoby nie posiadające uprawnień do wykonywania zawodu podologa mianują się „Specjalista ds. podologii”. Osoba taka najczęściej ukończyła minimum jedno szkolenie np. z obsługi frezarki podologicznej, a następnie wykorzystując:

  1. Niewiedzę
  2. Nieznajomość prawa
  3. Zaufanie publiczne do zawodu Podologa

świadomie wprowadza ich w błąd. W świetle obowiązującego prawa , osoba ta z pełną świadomością doprowadza do niewłaściwego rozporządzania mieniem pacjentów zatajając istotne szczegóły świadczące o barku wykształcenia podologicznego.

Jakie uprawnienia ma specjalista ds. podologii?

Na początku należy nadmienić, iż każdy zabieg wiążący się z naruszeniem ciągłości skóry wymaga uprawnień, które posiada tylko konkretna lista zawodów określona przez określone ministerstwo. Zatem jeśli zawód „specjalista ds. podologii” nie widnieje w żadnym wykazie zawodów jednoznaczne jest to z tym iż nie posiada on żadnych uprawnień. Co gorsze osoby mianujące się tym tytułem nie tylko nie posiadają uprawnień, ale również nie posiadają wiedzy i umiejętności do poprawnego wykonywania takich zabiegów i osoby te są w pełni tego świadome.

Co zrobić jeśli specjalista ds. podologii wykonał źle zabieg podologiczny?

 

Jeśli osoba bez uprawnień wykona źle zabieg zawsze możemy zgłosić taką sytuację do prokuratury odpowiedniej swojemu miejscu zamieszkania. Ponieważ osoba ta z pełną świadomością i z premedytacją wprowadziła pacjenta w błąd doprowadzając do niekorzystnego dla pacjenta rozporządzeniem mienia. Dodatkowo warto skonsultować się lekarzem rodzinnym i lekarzami innych specjalizacji (np. chirurgiem) celem oględzin czy wykonany zabieg nie wpłynie na stan zdrowia.

Co można określić źle wykonanym zabiegiem?

 

Pamiętajmy, że zabiegi wykonywane przez pseudo specjalistę, który nie posiada najczęściej żadnych uprawnień w ogóle nie powinien być wykonany. Każda konsultacja, diagnostyka czy nawet najmniejszy zabieg, który ma wpływ choćby na samopoczucie pacjenta jest świadomym wprowadzaniem w błąd.

Przykład 1:

Podawanie się za podologaNa konsultacji „pseudo specjalista ds. podologii” informuje pacjenta o konieczności zakupu wkładek do obuwia celem poprawy komfortu chodzenia. Pacjent wierząc w umiejętności i wiedzę (choćby ortopedyczną) osoby wykonującej konsultację decyduje się na zakup wkładek, jednak nie odczuwa żadnej poprawy. Oczywiście pacjent nie ma obowiązku sprawdzania uprawnień osoby diagnozującej stan jego stóp, dlatego można uznać iż został świadomie oszukany przez osobę świadomie zatajającą rzeczywisty stan swojej wiedzy i umiejętności.

 

Przykład 2:

Oszuści w podologii pseudo podolodzy specjaliści ds podologii
Uważaj na oszustów w podologii

Pacjent zgłasza się do gabinetu z nazwą „podologiczny” / „podolog” czy też inną mającą na celu wywarcie wrażenia że w danym gabinecie przyjmuje podolog. Pacjent ma dolegliwości bólowe w części podeszwowej stopy. Po 2-3 tygodniach po wykonanym zabiegu pacjent dalej odczuwa ból. Oczywiście pacjent nie miał obowiązku sprawdzenia uprawnień osoby wykonującej zabieg, gdyż sama nazwa gabinetu na to wskazywała. Jest zatem oczywistym, że pacjent został świadomie wprowadzony w błąd, gdyż osoba bez uprawnień nie miała prawa do wykonania takiego zabiegu.  Sprawę pacjent powinien zgłosić dla prokuratury, gdyż został z pełną świadomością oszukany.

Czy podawanie się za podologa jest karalne?
Share
Share